משרד הבריאות מפרסם הבהרות בעקבות סערת הסלמונלה בשטראוס

צבי טסלר No Comments on משרד הבריאות מפרסם הבהרות בעקבות סערת הסלמונלה בשטראוס

במשרד פרסמו את שרשרת האירועים המלאה לשם הבהרה וציינו "חיידק הסלמונלה גורם לרוב תסמינים קלים וחולפים וברוב המקרים לאחר מספר ימים יש החלמה מלאה"

צילום: Nati Shohat/Flash90
21:07
06.07.22
איתי גדסי No Comments on "מרגישים שקופים" התימנים פורשים מש"ס, מבקשים לחבור ליהדות התורה

התכניות האחרונות

ארכיון תוכניות

גם בפייסבוק

היום ברדיו

[daily-schedule schedule=1]

פוסטים אחרונים

תגיות

משרד הבריאות מבקש להבהיר בעקבות שורת ההחזרות של מוצרי חברת שטראוס-עלית: חיידק הסלמונלה גורם לרוב תסמינים קלים וחולפים וברוב המקרים לאחר מספר ימים יש החלמה מלאה. עם זאת, נדרשת תשומת לב מיוחדת באוכלוסיות מדוכאות חיסון וקשישים.

אזהרה לציבור: עקבות סלמונלה בקו הייצור של "עלית"

על כן, במידה ובאוכלוסייה בריאה נעשה שימוש במוצר וקיימת עדות לתופעות משמעותיות של מערכת העיכול- שלשולים דמיים או שלשולים המלווים בחום, יש לפנות לרופא לצורך בדיקה. בחולים מדוכאי חיסון וקשישים יש להיבדק גם במידה ומופיעות תופעות קלות יותר.

בעקבות פרסומים שונים, משרד הבריאות מבהיר את שרשרת האירועים:

• בתאריך ה-19.4.22 התקבלו ממצאים ראשוניים מהיצרן אשר עלו במסגרת בדיקות שגרתיות והראו קיום נוכחות סלמונלה באזור הייצור אך לא במוצרי המזון שנדגמו במפעל וטרם שווקו. בעקבות כך, הונחתה החברה לבצע בדיקות רחבות יותר לסביבת הייצור, למוצרים ולחומרי הגלם.

• בתאריך ה-21.4.22 בשעות הערב, התקבל דיווח על ממצאים שאינם סופיים שהצביעו על חשד לנוכחות סלמונלה בחומר הגלם – בבדיקה מהירה ולא בדיקת מעבדה מלאה האורכת כ-5 ימים. על כן, היצרן לא נדרש לבצע החזרה (ריקול).

• אתמול – יום ראשון (24.4.22) בשעות הצהרים, פנה היצרן למשרד הבריאות עם ממצאי הבדיקות הסופיות, המעלים כי בסביבת הייצור ובחומר הגלם ישנה עדות לנוכחות סלמונלה.

• בעקבות התוצאות הסופיות בחומרי הגלם ובסביבת הייצור, החברה ביצעה החזרה יזומה (ריקול) בתאום עם שירות המזון במשרד הבריאות, לכלל מוצרי השוקולד שתאריך ייצורם מראשית חודש פברואר.

• יצוין כי טרם התקבלו תוצאות סופיות לבדיקות שנעשו במוצרי השוקולד המשווקים בחנויות. כלומר, ההחזרות הללו בוצעו כמשנה זהירות עד הגעת התוצאות מחר גם למוצרי שוקולד (27.4.22).

• בעקבות ההחזרות (ריקול) של חברת שטראוס-עלית, ישנן החזרות של חברות מזון נוספות שעושות שימוש בחומרי הגלם של החברה למוצריהם. בנוסף, ובתיאום עם המשרד מבוצע דיגום רחב של מוצרים נוספים.

משרד הבריאות הורה לחברה להגיש תחקיר לסיבת הארוע ולבצע פעולות מתקנות למניעת הישנות מקרים בעתיד. חזרה לשגרת ייצור תתבצע לאחר סיום תחקיר האירוע, ביצוע פעולות למניעת הישנות התקלה, ניקוי וחיטוי הקווים ולאחר ביקורת ובדיקות מעבדה תקינות של משרדנו. ההנחיות לצרכנים הינן בהתאם לפרסומי ההחזרות (ריקול) המפורסמים בתקשורת ובאתר משרד הבריאות.

עוד נמסר, כי משרד הבריאות ממשיך לעקוב ולחקור באופן צמוד אחר הארוע, ובהתאם לממצאים יינקטו צעדים נוספים.

מנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' נחמן אש התייחס לכך היום בריאיון ל'כאן חדשות': "אנחנו זיהינו את הסלמונלה ויצאנו בצעד קיצוני לעשות ריקול, אבל מי שצרך את המוצרים לא צריך להיכנס לחרדות. הסיכון שיתפתח משהו רציני הוא מאוד קטן".

אמש דווח כי הדרמה בחברת שטראוס נמשכת: חברת יוניליוור ישראל הודיעה אף היא על ריקול של מספר מוצרי גלידת שטראוס שהיא משווקת. זאת, בהמשך להודעת חברת שטראוס על חשד לחיידק הסלמונלה במספר מוצרי שוקולד של עילית והורדת מוצריה מהמדפים.

מיוניליוור נמסר, כי החברה החליטה לנקוט במשנה זהירות על אף ששטראוס אישרה כי חומרי הגלם שסיפקה לה נמצאו תקינים.

הרשימה המלאה של מוצרי שטראוס החשודים כנגועים0 תגובות